• Home |
  • Jaką rolę odgrywają katalizatory i filtry DPF?

Jaką rolę odgrywają katalizatory i filtry DPF?

  • 2024-06-26

Światowi producenci samochodów osobowych zgodnie z obowiązującymi normami emisji spalania, musieli znaleźć jakąś metodę aby ograniczyć ilość wydzielanych toksycznych związków do atmosfery. To był dość poważny problem i niektóre koncerny nawet próbowały oszukać ekologów, zakłamując dane podawane przez komputer pokładowy. Niestety kłamstwo ma krótkie nogi i to po jakimś czasie wyszło na jaw. Także fabryki samochodów nie mają możliwości już oszukiwać wyniki, bo zostały powołane specjalne komisje sprawdzające samochody pod kątem ekologii. Dość kluczową rolę w oczyszczaniu spalin odgrywają obecnie katalizatory i filtry cząstek stałych, które są nieodłącznym wyposażeniem nowoczesnych samochodów.

Filtry cząstek stałych

Filtry DPF pojawiają się tylko i wyłącznie na układach wydechowych samochodów z silnikami diesla. Nie jest możliwe spotkanie takiego filtru w wersji benzynowej. Zamontowane są w różnych miejscach układu wydechowego, ale najczęściej pojawiają się bliżej silnika. To dlatego, że do wypalania sadzy, która się tam odkłada potrzeba bardzo wysokiej temperatury. Czasem nawet wysoka temperatura nie jest w stanie odpowiednio wypalić filtru, przez co samochody są wyposażone w dodatkowy wtrysk paliwa. Jego użycie generuje temperaturę dochodzącą do 600 stopni Celsjusza, a to już są idealne warunki do wypalania sadzy. Przez to filtr jest w stanie oczyścić nawet 70% toksycznych związków wydzielanych przez silnik, a to bardzo sprzyja ogólnej ekologii.

Katalizatory

W samochodach osobowych pojawiają się także katalizatory, które również mają dość istotny wpływ na oczyszczanie układu wydechowego z toksycznych spalin. Katalizatory spotykamy głównie w samochodach z silnikami benzynowymi, ale można je również spotkać w większych jednostkach wysokoprężnych. Katalizatory usuwają szkodliwe substancje przy użyciu metali szlachetnych, a dokładnie wchodzą z nimi w reakcje. Te właśnie metale szlachetne powodują, że katalizatory są sporo warte na rynku i zdarzają się kradzieże. Niektórzy kierowcy także masowo usuwają katalizatory ze swoich samochodów aby uniknąć awarii, a mogą na tym sporo zarobić. Wystarczy obejrzeć ofertę jaką ma skup katalizatorów i ocenić ile jest warty posiadany przez nas katalizator. Na katalizatorach jest obecnie całkiem dobry biznes, ale trzeba pamiętać, że usunięcie katalizatora z nowego samochodu może spowodować niemałe zamieszanie w elektronice.

Najnowsze posty

Jaką rolę odgrywają katalizatory i filtry DPF?
2024-06-26
TOP10 najdroższych katalizatorów – Aktualizacja 14.05.2024
2024-05-14
Dlaczego nie wolno pozbywać się z aut filtrów DPF?
2024-05-09