• Home |
  • Dlaczego nie wolno pozbywać się z aut filtrów DPF?

Dlaczego nie wolno pozbywać się z aut filtrów DPF?

  • 2024-05-09

Samochody osobowe, ciężarowe i jakiekolwiek inne, emitują do powietrza wiele szkodliwych substancji i wiadome jest to już od dłuższego czasu. Konieczne jest więc stosowanie licznych urządzeń, które byłyby w stanie w znacznym stopniu oczyścić wydostające się do środowiska spaliny. Nie jest to zadaniem całkiem prostym, jednak dzięki zastosowaniu kilka rozwiązań, można ten problem zminimalizować do całkiem zadowalającego poziomu. Jednym z istotniejszych filtrów, który montuje się w autach jest filtr DPF, czyli filtr cząstek stałych. Bez niego wiele samochodów emitowałoby do powietrza naprawdę sporo szkodliwy, wręcz rakotwórczych substancji.

Zagrożenie dla życia i zdrowia

Z pewnością niejednokrotnie każdy człowiek widział, jak z układu wydechowego samochodu osobowego lub ciężarowego wydostaje się bardzo ciemny dym, który nijak ma się do zwyczajnych spalin. W takich właśnie autach, najczęściej po prostu nie ma filtra DPF, bo został wycięty. Wiele osób decyduje się na pozbycie się filtra, ponieważ można dzięki temu zaoszczędzić, na braku konieczności czyszczenia lub wymieniania filtra na nowy. Jednak demontując filtr DPF, szkodzimy nie tylko innym ludziom, ale i sobie.

Nowoczesne filtry

Problem z wieloma filtrami cząstek stałych związany jest przede wszystkim z koniecznością opróżniania jego zawartości. Cząstki stałe, gromadzone w takim filtrze, nie rozpływają się przecież w powietrzu. Jeśli filtr się zanieczyści, to konieczne może się okazać jego wyczyszczenie lub wymienienie na inny. Istnieją jednak filtry, które po rozgrzaniu do odpowiedniej temperatury (około 600 st. C) pozwalają na spalanie się sadzy, która gromadzi się wewnątrz filtra. Dzięki temu jedynymi cząstkami jakie pozostają w środku, są cząstki popiołu. Można dzięki temu przenieść nieco w czasie proces czyszczenia filtra, jednak prędzej, czy później będzie trzeba to zrobić. Wymieniając element na nowy warto sprzedać starą część poprzez skup katalizatorów i filtrów DPF.

Najnowsze posty

TOP10 najdroższych katalizatorów – Aktualizacja 14.05.2024
2024-05-14
Dlaczego nie wolno pozbywać się z aut filtrów DPF?
2024-05-09
Jak ważne jest dbanie o stan układu wydechowego samochodu?
2024-04-26