• Home |
  • Tandemowy katalizator strukturalny (TSC) – co to takiego?

Tandemowy katalizator strukturalny (TSC) – co to takiego?

  • 2020-02-13

O tym czym jest katalizator i jaka jest jego rola w układzie wydechowym, pisaliśmy wielokrotnie. Zachęcamy do lektury tych, którzy ten temat ominęli.

Jak wiadomo,  dotychczasowe katalizatory montowane w silnikach diesla pozwalały tylko na redukcję tlenków siarki, pozostawiając w atmosferze zanieczyszczenia związane z cząstkami sadzy i tlenkami azotu.

To właśnie te zanieczyszczenia przyczyniły się do tego, że wiele dużych miast UE wprowadziło zakaz poruszania się pojazdami napędzanymi silnikami diesla.

Innowacyjnym rozwiązaniem problemu zanieczyszczenia atmosferycznego ma być właśnie tandemowy katalizator strukturalny, którego projekt będzie realizowany w ramach konkursu  prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwo Nauki i Technologii Chińskiej Republiki Ludowej. Tego wyzwania podjęli się nasi polscy naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie pod przewodnictwem prof. Zbigniewa Sojki z wydziału Chemii, a także chińscy naukowcy z Shenyang Normal University oraz Kunming Sino-Platinum Metal Catalysts Co. Ldt.

Na czym dokładnie polega innowacyjność katalizatora i jaka będzie jego rola ?

Układ TSC będzie się składał z modułu selektywnej katalitycznej redukcji tlenków azotu oraz katalitycznego filtra dieslowskich cząstek stałych, zintegrowanych funkcjonalnie poprzez osadzenie na monolicie kordierytowym. Pisząc prościej, jego budowa polegałaby na połączeniu obecnych filtrów DPF z SCR,  i stworzenie nowego urządzenia – TSC, którego rolą byłaby jednoczesna redukcja tlenków siarki, tlenków azotu oraz usuwania cząstek sadzy emitowanych przez silniki diesla.
Według spekulacji naukowców, rewolucyjny katalizator pozwoliłby na redukcję 90 % tlenków azotu w oknie temperatury 200-550 st. C.

Dlaczego to takie istotne? emisja szkodliwych substancji do atmosfery drastycznie wpływa na jakość naszego życia, a co idzie zaobserwować na przestrzeni kilkunastu lat – niewiarygodnie uderza w zjawiska pogodowe. Jakie skutki będzie to miało dla nas w przyszłości? można sobie tylko wyobrazić…

O ile rozwój gospodarczy jak i technologiczny jest nieunikniony, o tyle cieszmy się, że nasze pokolenie podejmuję wyzwania mające na celu zmniejszanie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Dlatego mocno trzymamy kciuki za cały zespół badawczy i życzymy jak najszybszych, pozytywnych efektów pracy.

Najnowsze posty

TOP10 najdroższych katalizatorów – Aktualizacja 14.05.2024
2024-05-14
Dlaczego nie wolno pozbywać się z aut filtrów DPF?
2024-05-09
Jak ważne jest dbanie o stan układu wydechowego samochodu?
2024-04-26